zarządzanie karierą

Inspektor podatkowy zawodu: opis i obowiązki. Gdzie studiować jako inspektor podatkowy

Spisu treści:

Wideo: Odpowiedzialność osobista za nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych | Webinarium PwC 2024, Lipiec

Anonim

Zawód inspektora podatkowego jest dobrze znany. Ktoś mówi te słowa z zapartym tchem, podczas gdy inni marzą o tym, aby być na swoim miejscu. Rzeczywiście, praca jest bardzo prestiżowa i pożądana. Ten materiał zawiera podstawowe informacje o tym zawodzie.

Inspektor podatkowy - kim on jest?

Na początek należy zauważyć, że jest to pracownik organów państwowych, do którego obowiązków należy posiadanie dużej ilości informacji, zdolność do analiz i częstych podróży, podróży służbowych. Inspektorem podatkowym jest stanowisko pracownika, który monitoruje terminowość i kompletność dochodów do budżetu państwa ze wszystkich kategorii ludności.

Pierwsza wzmianka o inspektorach znajduje się w Biblii, dopiero wtedy podatki nazywano „dziesięciną”.

Obowiązki

Inspektor podatkowy, którego obowiązki są określone przez prawo, powinien przeprowadzić audyt różnych przedsiębiorstw, podsumować dane sprawozdania finansowego i rachunkowości, otrzymać wyjaśnienia od płatników.

Do jego właściwości należy również możliwość stosowania sankcji finansowych wobec osób naruszających prawo. Inspektor usług podatkowych ma szereg obowiązków, które musi wykonywać w sposób jakościowy. Obejmują one:

  • monitorowanie zgodności z przepisami podatkowymi;
  • rozliczanie płatników;
  • znajomość prawa konstytucyjnego i podatkowego;
  • weryfikacja dokumentów finansowych w celu ukrycia płatności;
  • świadomość przedsiębiorstw gospodarczych, z którymi ma do czynienia;
  • wdrożenie kontroli na miejscu, a także kontroli na miejscu;
  • analiza wyników;
  • nakładanie kar;
  • bezstronność;
  • ewidencjonowanie;
  • konsultacje dla obywateli;
  • gromadzenie, badanie i analiza dużej ilości informacji finansowych;
  • przygotowanie dokumentacji o charakterze finansowym (raporty, umowy sprzedaży i inne).

Inspektor podatkowy jest w pewnym sensie wyjątkowym zawodem, ponieważ lista obowiązków obejmuje wiele pozycji, które wymagają od wykonawcy pewnych umiejętności.

Kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu

Inspektor podatkowy, którego obowiązki mają szeroki zakres, musi posiadać szereg niezbędnych cech, aby poradzić sobie ze swoją pracą. To:

  • umiejętność analitycznego myślenia;
  • długi okres uwagi;
  • zwiększona dbałość o szczegóły;
  • stabilność emocjonalna;
  • uczciwość;
  • odpowiedzialność;
  • pewność siebie;
  • umiejętność obrony własnego zdania;
  • wytrwałość;
  • wymaganie względem siebie i innych;
  • porządek myśli;
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji;
  • pracochłonność;
  • dobra pamięć;
  • umiejętność uogólnienia;
  • wytrwałość podczas pracy z dokumentacją.

Historia zawodów

Aby dowiedzieć się, skąd pochodzi zawód państwowego inspektora podatkowego, musisz spojrzeć w odległą przeszłość. W czasach starożytnych królowie i feudalni nakładali różne opłaty na wszystkich ludzi, aby zapewnić istnienie państwa i dworu króla.

Opłaty te nazwano „praniem” - cło, opłata. Dlatego od czasów starożytnych w Rosji ludzie tego zawodu nazywani są „celnikami”. Z tego możemy wywnioskować, że początkowo inspektor podatkowy był zaangażowany wyłącznie w zbieranie funduszy od ludności.

W XVIII wieku tacy robotnicy zaczęli być nazywani fiskalami (od „konfiskaty”). Główny ówczesny inspektor podatkowy pełnił funkcję zbierania pieniędzy, a dla tych, którzy nie płacili, pisał doniesienia Piotrowi I. Król wprowadził w tym celu specjalne polecenie, które nazywało się „ober-fiskalnym”. Następnie słowo to ma również nowe znaczenie - „yabednik”. Później, aby uniknąć wszelkiego rodzaju szacunków, zmieniono nazwę stanowiska na inspektora podatkowego.

profesjonaliści

To bardzo prestiżowa praca. Inspektor podatkowy to stanowisko, którego głównymi składnikami są stabilność, wysokie płace, pełny pakiet socjalny i stała komunikacja.

Ponadto główną zaletą zawodu inspektora jest to, że wszyscy jego przedstawiciele są urzędnikami państwowymi. Z tego wynika, że ​​urzędnicy podatkowi nigdy nie stracą na znaczeniu i zawsze będą mieli ochronę przed państwem. Zaletą tego jest fakt, że jest to jeden z najpopularniejszych zawodów, a dobry mistrz jego rzemiosła zawsze będzie potrzebny.

Warto zwrócić uwagę na to, że osoba, która udziela porad innym ludziom, zawsze może sobie pomóc. Posiadanie wiedzy o prawie i finansach jest najważniejszą rzeczą w życiu każdego człowieka.

Ponadto główne zalety zawodu obejmują wysokie wynagrodzenie. Wynagrodzenie jest jednym z największych spośród stanowisk uważanych za budżetowe.

I oczywiście przedstawiciele tego zawodu mają własne wakacje. Dzień inspektora podatkowego w Rosji obchodzony jest corocznie 21 listopada.

Wady

Aby zostać dobrym specjalistą podatkowym, musisz zrozumieć wszystkie wady tego zawodu:

  • duża ilość informacji do zapamiętania;
  • dużo rutynowej pracy z dokumentami;
  • wysoki poziom odpowiedzialności;
  • częste zmiany w ustawodawstwie;
  • możliwe częste podróże służbowe, które zwykle przeszkadzają rodzinie.

Inspektor podatkowy to bardzo trudny zawód, który wymaga stałej koncentracji. Nie możesz odpocząć przez jeden dzień, więc nie każda osoba poradzi sobie z taką pozycją. Nie ma tak wielu niedociągnięć, szczególnie jeśli świadomie wybrałeś tę ścieżkę.

Stanowisko wymaga szczególnej uwagi na szczegóły, ciągłego szkolenia i dużo czasu.

Mówiąc o brakach, należy zauważyć, że od dawna niechęć inspektorów podatkowych. Dlatego ludzie w tym zawodzie są często obrażani za nic, boją się i niepochlebnie o nich. W zawodzie występuje również stres psychiczny.

No i co najważniejsze, wady tego prestiżowego dzieła wyróżniają się monotonią i niemal całkowitym brakiem różnorodności.

Miejsca pracy

Państwowy inspektor podatkowy ma niewielki wybór zadań. Wiele z nich ma charakter budżetowy. Jest to wąski krąg organizacji, w tym służby kontroli podatkowej, Federalny Inspektorat Podatkowy oraz niektóre agencje rządowe, które zbierają fundusze od osób fizycznych i prawnych.

Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu dyplomu nie ogranicza się do listy powyższych miejsc pracy. Jako osoba posiadająca kwalifikacje zawodowe państwowego inspektora podatkowego poddasz się każdemu zawodowi związanemu z prawem, ekonomią, a nawet polityką.

Inspektor podatkowy: gdzie się uczyć?

Aby opanować specjalizację, wymagane jest wykształcenie wyższe, które uzyskuje się na wydziałach ekonomicznych i finansowych uniwersytetów. A także specjalny specjalista, który jest przyznawany w technicznych szkołach rachunkowych i kredytowych w dziale „Podatki i podatki”.

Najlepsze rosyjskie wyższe uczelnie kształcą znakomitych specjalistów. Możesz zarejestrować się w:

  • Akademia Bezpieczeństwa Gospodarczego pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rosji;
  • Wszechrosyjska państwowa akademia podatkowa przy Ministerstwie Finansów Rządu Federacji Rosyjskiej;
  • Moskiewski Państwowy Uniwersytet Ekonomii, Statystyki i Finansów (MESI);
  • Rosyjska Akademia Ekonomiczna imienia G. V. Plechanowa;
  • Rosyjski Uniwersytet Handlu i Ekonomii (i jego oddziały).

Ale jeśli masz naturalne zdolności, predyspozycje do tego zawodu, wówczas każda edukacja ekonomiczna lub prawna otworzy przed tobą drzwi w dziedzinie podatków.

Umiejętności zawodowe

Podczas treningu możesz radykalnie zmienić swoją osobowość. Na uniwersytecie otrzymasz dobrą bazę teoretyczną, ale są takie umiejętności, które musisz rozwinąć w sobie. Niektóre z nich opisano poniżej.

Zawód inspektora podatkowego obejmuje takie umiejętności, jak znajomość przepisów podatkowych. Jednak nauczyciele akademiccy będą w stanie przedstawić ci tylko niewielką część teorii, ponieważ przepisy są zmieniane codziennie. Musisz przyzwyczaić się do codziennego monitorowania wiadomości w głównych obszarach, szczególnie tych związanych z twoimi działaniami.

Ponadto zostaną przedstawione podstawy tworzenia dokumentacji podatkowej, różne raporty. Musisz sam ćwiczyć i wychowywać umiejętności automatyzmu. Na uniwersytetach przyszłym inspektorom podatkowym mówi się, jak poruszać się po podstawach, rodzajach i formach rachunkowości. Ale ten biznes będzie musiał zostać zbadany niezależnie.

Mówiąc o etyce zawodowej, wyjaśnią ci wszystko teoretycznie, ale musisz być w stanie poprawnie zastosować swoją wiedzę w praktyce.

Dodatkowe funkcje

Państwowy inspektor podatkowy musi posiadać wykształcenie wyższe w dziedzinie prawa, gospodarki lub finansów. Osoba w tym zawodzie potrzebuje szeregu dodatkowych umiejętności. Należy pamiętać, że zaraz po ukończeniu studiów nie zostajesz głównym specjalistą podatkowym kraju. Jest to bardzo złożony i wielofunkcyjny zawód, który wymaga codziennej pracy nad sobą. Często wszyscy nowoprzybyli zaczynają od małych usług, a ich obowiązki obejmują monotonną i rutynową pracę z dokumentami. Należy to uznać za niezbędne doświadczenie praktyczne i okres przejściowy w budowaniu kariery.

Przedstawiciele tego zawodu odgrywają kluczową rolę w rozwoju państwa. W końcu to oni zapewniają, że pobór podatków odbywa się w sposób możliwie uczciwy i bezstronny. Środki te uzupełniają budżet państwa. Pełnią także funkcję zapewniania instytucji państwowych. Dlatego na barkach urzędnika skarbowego spoczywa ogromna odpowiedzialność, której nie każdy może znieść. W rzeczywistości od jego uczciwej pracy zależy, czy państwo da obywatelom godne życie.

Zawód inspektora ma wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem edukacji. Po rozważeniu zalet i wad powinieneś wyraźnie wiedzieć, czy poradzisz sobie z tak trudną i wymagającą pracą.

Kariera i wynagrodzenie

Każdy inspektor podatkowy musi uzyskać wykształcenie wyższe lub specjalne. Gdzie studiować - na uniwersytecie lub w szkole wyższej, nie ma znaczenia, czy zostaniesz dobrym profesjonalistą. Ponieważ stanowisko jest publiczne, masz duże szanse na znalezienie pracy. Zawód ma średni poziom zapotrzebowania, ale zawsze potrzebni są dobrzy specjaliści.

Płace są dość wysokie, ponadto organom podatkowym zapewnia się premię, urlop, preferencyjne odszkodowania, ulgi. Mają doskonały pakiet socjalny.

Perspektywy kariery są wyraźnie widoczne w tym obszarze. Ponieważ sama struktura jest bardzo złożona i wielopoziomowa, inspektorzy podatkowi rozpoczynają od zwykłego stanowiska. Potem jest szansa na objęcie stanowiska kierownika działu. Może to nastąpić po stanowisku głównego inspektora obszaru. Po zdobyciu usług miejskich możesz dotrzeć do poziomu całkowicie rosyjskiego.