zarządzanie karierą

Główny inżynier elektryk: wymagania, wiedza i obowiązki

Spisu treści:

Wideo: ile zarabia elektryk? Sprawdź zarobki elektryków! 2024, Lipiec

Anonim

Mało kto wie, że w dużych fabrykach jedną z najważniejszych osób jest główny elektryk. Monitoruje rozkład energii: elektryczności, ciepła. Organizuje również niezawodne zasilanie, właściwe techniczne działanie systemów energetycznych, co wpływa na rentowność każdego przedsiębiorstwa. W mniej lub bardziej dużych zakładach pozycja ta cieszy się dużym uznaniem, ale wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Główne obowiązki

Główny inżynier elektryk organizuje prawidłowe działanie, naprawę i instalację urządzeń elektroenergetycznych, nieprzerwane i niezawodne zasilanie energią do produkcji. Urzędnik ten kontroluje wydatki na zasoby energetyczne, przestrzegając reżimu ich gospodarki. Departament Głównego Inżyniera Energetyki zajmuje się planowaniem, organizacją i wdrażaniem efektywnego funkcjonowania sektora energetycznego, opracowuje harmonogramy napraw urządzeń i sieci energetycznych oraz plany produkcji lub zużycia energii elektrycznej, paliwa, gazu, pary, wody. Urzędnik jest zaangażowany w przygotowanie wniosków i obliczeń dotyczących zakupu sprzętu, części zamiennych i niezbędnych materiałów, dostarczania energii i łączenia dodatkowej mocy, jeśli to konieczne. Planuje perspektywy rozwoju gospodarki energetycznej, zwiększania ogólnej wydajności produkcji, przygotowuje propozycje przebudowy przedsiębiorstwa i wdraża narzędzia do automatyzacji procesów.

Opis stanowiska głównego inżyniera energetyki musi koniecznie uwzględniać projekty dotyczące przebudowy systemów zasilania energią. Wiodący inżynier elektroenergetyki jest zobowiązany do opiniowania wszystkich opracowanych projektów elektroenergetycznych, do wzięcia udziału w testach elektrowni i sieci. Jest on również zobowiązany do opracowania środków mających na celu zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, poprawę niezawodności i działania elektrowni, zapobieganie wypadkom oraz stworzenie bezpiecznych warunków pracy. Główny inżynier elektryk monitoruje przestrzeganie zasad ochrony pracy, procedur bezpieczeństwa, wszystkich niezbędnych instrukcji obsługi. Musi i ma prawo do zawierania umów na dostawę energii elektrycznej i innych form energii. Osoba ta organizuje rozliczanie i przechowywanie urządzeń energetycznych znajdujących się w bilansie przedsiębiorstwa, analizę zużycia paliwa i energii elektrycznej. Główny Inżynier ds. Energii zarządza wszystkimi pracownikami swojego działu, organizuje prace mające na celu podniesienie kwalifikacji, zatrudnia nowych pracowników, w razie potrzeby zajmuje się kwestiami przekwalifikowania oraz przeprowadza niezbędną certyfikację personelu.

Co powinienem wiedzieć

Metodyczne i normatywne materiały dotyczące usług elektroenergetycznych tego lub innego przedsiębiorstwa. Jest zobowiązany do zrozumienia specjalizacji, profilu i charakterystyki przedsiębiorstwa, możliwości i perspektyw, podstaw produkcji. Obowiązkowa znajomość systemu napraw planowych i zapobiegawczych obejmuje jego oficjalne stanowisko. Główny inżynier elektryk musi także znać parametry techniczne i cechy urządzeń w przedsiębiorstwie, zasady działania tych zakładów. Opis stanowiska obejmuje wymagania dotyczące znajomości zasad odbioru sprzętu po naprawie i instalacji, przepisów dotyczących ochrony środowiska. Główny inżynier elektryk musi być w stanie zawrzeć umowy na dostawę energii elektrycznej i ciepła do firmy.

Wymagania

Główny inżynier przedsiębiorstwa musi posiadać wyższe wykształcenie techniczne. Ponadto wymagane jest co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w specjalizacji profilowej na stanowiskach administracyjno-technicznych i kierowniczych w danej branży. Oprócz obecności raczej rozległych umiejętności i wiedzy, wiodący inżynierowie energetyki muszą posiadać umiejętności organizacyjne, ponieważ zarządza swoim personelem.

Usługi Zarządzane przez Głównego Inżyniera Energetyki

Istnieje kilka usług, które podlegają temu urzędnikowi:

- usługi elektryczne, w tym personel operacyjny, naprawczy i dyżurny;

- ciepłownictwo, które zarządza kotłowniami, usługami drenażowymi i wodociągowymi, w tym hydraulikami i personelem konserwacyjnym;

- usługi gazowe, które obejmują pracowników zajmujących się naprawą i eksploatacją systemów gazowych.