zarządzanie karierą

Kto jest zarządcą miasta? Odpowiedzialność zawodowa

Spisu treści:

Wideo: Kary i grzywny w Budownictwie - Zarządca budynku, Kierownik budowy, Brak pozwolenia na budowę 2024, Może

Anonim

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia 2006 r., Szefem administracji miasta może być nie tylko osoba wybrana, ale także „osoba najemna”. Taki menedżer pracuje na podstawie umowy.

Kierownik miasta to osoba powołana na stanowisko szefa administracji miasta. Umowa zostaje podpisana na okres określony w statucie administracji miasta. Taki lider jest wybierany na podstawie konkursu. Umowa może zostać zawarta na co najmniej dwa lata.

Wymagania dla kandydata

Stanowisko zarządcy miasta oznacza istnienie praw i obowiązków związanych z podejmowaniem decyzji na poziomie całego miasta. Aby przyszły lider mógł wykonywać swoją pracę tak skutecznie, jak to możliwe i być użyteczny dla powierzonej mu jednostki terytorialnej, musi on spełniać określone wymagania.

Najbardziej znaczące:

  • prawo do wyboru i wyboru;
  • wiek od 25 lat;
  • wyższe wykształcenie zawodowe;

    trzyletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach komunalnych lub państwowych lub na wyższych stanowiskach państwowych lub komunalnych;

  • pozytywne rekomendacje z poprzednich prac;
  • znajomość ustawodawstwa regionalnego i federalnego;
  • obecność wniosku państwowej komisji eksperckiej, że możliwe jest wypełnienie obowiązków szefa administracji w zakresie wdrażania uprawnień państwa, które zgodnie z prawem są przekazywane władzom lokalnym.

Konkurencja

Spotkanie poprzedza konkurs. Zarządca miasta jest wybierany zgodnie z procedurą ustanowioną przez lokalny organ przedstawicielski gminy.

Obowiązki

Duża część obowiązków spoczywa na zarządcy miasta. Szef administracji nadzoruje ten proces.

Obowiązki, które musi spełnić kierownik kontraktu, mogą się różnić, ale większość z nich jest taka sama dla wszystkich miast w Rosji.

Obowiązki obejmują:

  • publikacja decyzji skierowanych do administracji miasta w sprawach o znaczeniu lokalnym;
  • wydawanie decyzji dotyczących wykonywania niektórych uprawnień państwowych przekazanych samorządom;
  • wydawanie poleceń skierowanych do administracji miasta dotyczących organizacji procesu pracy samej administracji;
  • podejmowanie środków w celu zapewnienia i ochrony interesów gminy w sporach sądowych, organach państwowych i sądzie arbitrażowym;
  • opracowanie projektu budżetu, projektów programów, a także planów rozwoju społeczno-gospodarczego;
  • zarządzanie i dysponowanie szacunkami dochodów i wydatków administracji miasta;
  • rozwiązywanie problemów i organizacja polityki podatkowej miasta;
  • zarządzanie kwestiami nieruchomości miejskich, plan gminy, gospodarka miejska;
  • mianowanie i zwalnianie tych podległych mu pracowników usług.

Raportowanie

Zarządca miasta jest pracownikiem, który ponosi wielką odpowiedzialność nie tylko wobec wyższego kierownictwa, który zawarł z nim umowę, ale także dla całego miasta i jego mieszkańców.

W związku z tym jest on zobowiązany do corocznego informowania Dumy Miejskiej o wynikach swoich działań.

Ponadto prawo wyraźnie reguluje dozwolone typy zajęć dla kierownika. Nie jest on zatem uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej i wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej.

Główne działania

Nowy zarządca miasta zostaje powołany na stanowisko lub odnawia się umowę z pracownikiem, który spełnił wszystkie wnioski - nie jest to tak ważne. Ważne jest, aby w każdym przypadku działania specjalisty były powiązane z pewnymi punktami.

Główne działania to:

  • zgodność z przepisami i wymogami administracji miasta;
  • zgodność z przepisami wewnętrznymi, etykietą;
  • zgodność ze wszystkimi standardami pracy biurowej;
  • praca nad rozpatrywaniem skarg, odwołań, listów, petycji, wniosków i innych dokumentów kierowanych do administracji;
  • przetwarzanie dokumentacji stowarzyszeń, obywateli, organizacji, przedsiębiorstw lub instytucji w formie elektronicznej lub ustnej i pisemnej;
  • organizacja niezbędnych wydarzeń towarzyszących prezentacji nagrody;
  • przygotowanie projektów prezentacji do nagrody;
  • szkolenie w zakresie personelu, rozwój struktury organizacyjnej, monitorowanie zgodności z opracowanymi programami;
  • zapewnienie kontroli, a także udział w przygotowaniu planów pracy administracji miasta;
  • koordynacja prac nad logistyką miasta;
  • organizacja niezbędnych spotkań, w tym z udziałem burmistrza;
  • organizacja działań różnych organów tworzonych podczas kampanii wyborczej;
  • pomoc komisjom w przeprowadzeniu wyborów;
  • Wystąpienie przewodniczącego komisji ds. Mieszkalnictwa, rezerwy personelu, komisji ewakuacyjnej, dostawy towarów i wykonywania pracy lub świadczenia usług na rzecz administracji.

Nawet w takich momentach, jak rozwijanie symboliki miasta, drukowanie i przygotowywanie pamiątek jest obowiązkiem kierownika.

Interakcja

Praca zarządcy miasta obejmuje interakcję z organem przedstawicielskim gminy, któremu podlega i podlega.

Jeśli w mieście organizowany jest program, w którym biorą udział zarówno burmistrz, jak i zarządca miasta, pierwszym w tej sytuacji jest głowa miasta, polityk, który przewodzi miastu. Burmistrz komunikuje się z Radą Deputowanych Miasta. Jego funkcje są reprezentatywne.

Kierownik miasta jest wykonawcą. Odpowiada za obecną sytuację w mieszkalnictwie i usługach komunalnych, energii i transporcie. Do jego zadań należy organizacja odpowiednich prac gospodarki komunalnej, wykonanie budżetu i zarządzanie majątkiem komunalnym.

W swojej pracy kierownik kieruje się Konstytucją Federacji Rosyjskiej, statutami i prawami, Kartą miasta, a także standardami moralnymi i etycznymi.

Za ujawnienie tajemnic państwowych, danych osobowych obywateli lub innych informacji poufnych odpowiada zgodnie z normą ustanowioną przez prawo.

Korzyści z pozycji

Stanowisko zarządcy miasta ma kilka zalet.

Najważniejsze zalety:

  • wymagania dla wnioskodawcy przewidują określony poziom kandydatów;
  • umowa zawarta z pracownikiem jest wyraźnie i pozbawiona niejasnych uprawnień;
  • wybór kandydata na podstawie przetargu nie wymaga nakładów finansowych takiej samej wielkości, jakie są niezbędne do organizacji procesu wyborczego;
  • w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje swojej pracy lub nie spełnia wymagań, może zostać zwolniony, a konkurs na zastępcę ponownie przeprowadzony;
  • szef administracji nie będzie musiał wykonywać ceremonialnych obowiązków;
  • kierownik musi być całkowicie apolityczny i bezstronny w podejmowaniu decyzji;
  • ujawniając nieefektywność nowego systemu, zawsze możesz przywrócić system sterowania do poprzedniej wersji, takie zdarzenie nie będzie wymagało dodatkowych kosztów, a zarządzanie zostanie przeniesione na burmistrza.

Zapłata

Zarządca miasta to nie tylko wielka odpowiedzialność, ale także godna nagroda. Jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki zgodnie z oczekiwanym poziomem, a wyniki są wysokie i mają dodatnią dynamikę, wówczas płatność jest dokonywana zgodnie z kilkoma artykułami, z których każdy składa się z kwoty z kilkoma zerami.

Płatność składa się z:

  • wynagrodzenie;
  • zasiłki, które co miesiąc zależą od pracowników służb komunalnych;
  • wydłużenie stażu pracy;
  • premia miesięczna;
  • dodatki za pracę z pewnymi informacjami stanowiącymi tajemnicę państwową;
  • Nagroda za realizację złożonych i krytycznych zadań;
  • pomoc finansowa i jednorazowe płatności na wakacje.

niedogodności

Jak każda decyzja, przejściu na nowy system zarządzania towarzyszą zarówno chwalebne recenzje, jak i krytyka. Sądząc obiektywnie, mianowanie zarządcy miasta może mieć pewne wady.

Punkty ujemne mogą być:

  • kierownik nie jest podporządkowany ludności;
  • Pracownik nie jest związany z planami długoterminowymi;
  • zależność zarządcy od gubernatora i rady miasta, która zainicjowała jego zatrudnienie, jest wyraźnie określona;
  • często dochodzi do konfliktów z szefami administracji.

Doświadczenie w Rosji

Po raz pierwszy na świecie stanowisko kierownika zarządzającego miastem w ramach kontraktu pojawiło się w 1908 roku w amerykańskim mieście Staunton.

W październiku 2003 r. Wydano w Federacji Rosyjskiej zamówienie, które dopuszczało taką umowną formę zarządzania. Do 2009 r. Ponad 9 000 gmin korzystało w praktyce z takiego systemu zarządzania.

Na tym etapie w Rosji takie podejście stosuje się w następujących miastach: Tiumeń, Kurgan, Perm, Tula, Priozersk, Murmańsk, Barnauł, Niżny Nowogród, Jekaterynburg, Czelabińsk, Norilsk, Błagowieszczeńsk, Orenburg, Orel, Tambow, Tobolsk, Kostromski, Brack, Neftey, Noyabrsk, Ulan-Ude, Elista, Azov, Azbest, Efremov, Serpukhov, Lipetsk, Podolsk, Balashikha, Khimki.