zarządzanie karierą

Ekonomiści są motorem biznesu

Spisu treści:

Wideo: McCloskey: Dlaczego ekonomiści nie rozumieją rewolucji przemysłowej? 2024, Lipiec

Anonim

Od końca ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego zawód ekonomisty pozostał najmodniejszy. Kryzys wprowadził pewne zmiany w popularności tej specjalności. Czy ekonomiści łatwo znajdują pracę, czy absolwenci powinni iść na uniwersytety w tym kierunku?

Wielu kandydatów aspiruje do instytucji ekonomicznych, ale nie każdy dokładnie wie, jakie funkcje wykonuje ekonomista i jaki jest cel jego pracy. Jaki jest zawód ekonomisty? Rozumiemy to bardziej szczegółowo.

Kim jest ekonomista?

Mówiąc ogólnie, ekonomistów można przypisać do specjalistów, którzy zapewniają efektywną działalność gospodarczą w pracy przedsiębiorstw i przedsiębiorstw. Najczęściej zawód ten sąsiaduje z marketerami, finansistami, księgowymi, menedżerami.

Ekonomiści to ludzie, którzy są zawsze bardzo poszukiwani w tych przedsiębiorstwach, w których konieczne jest ciągłe analizowanie działalności gospodarczej, konieczne jest prawidłowe obliczanie finansów i kontrola wydatkowania środków. Ten zawód jest zawsze potrzebny, z pewnością można go przypisać wysoko opłacanym. Ze względu na fakt, że istnieje wiele powiązanych obszarów, zakres działalności jest dość szeroki. Na przykład ekonomista-menedżer jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą zajmującym się zarządzaniem biznesem. W ubiegłym wieku pojawiła się koncepcja menedżera, gdy asystenci (menedżerowie) zostali zaproszeni do przedsiębiorstw. Kierownik musiał jasno zaplanować i zorganizować całą pracę w przedsiębiorstwie, uczyć ludzi, rozdzielać obowiązki, ogólnie, wiedzieć wszystko, co niezbędne do skoordynowanej pracy zespołu. Teraz menedżerowie w dużej organizacji znajdują się w każdym dziale, są odpowiedzialni za pewne wąskie kierunki, na przykład menedżer ds. Reklamy, menedżer ds. Sprzedaży lub ekonomista.

Co musisz być w stanie?

Ekonomista to zawód, którego podstawą jest wyższe wykształcenie ekonomiczne. Co więcej, dla określonego kierunku konieczne jest posiadanie odpowiedniego zestawu wiedzy. Dla analityka finansowego potrzebna jest jedna rzecz, dla statystyki - inna, dla zarządzania finansami - trzecia. Ogólnie rzecz biorąc, każdy ekonomista musi mieć analityczny sposób myślenia, matematyczne myślenie, być pilnym i skrupulatnym w swojej pracy, być w stanie szybko skoncentrować się w każdej sytuacji. Często ekonomista musi znać języki obce w celu rozwoju kariery. I z pewnością darmowy angielski pozytywnie wpłynie na poziom wynagrodzenia.

Co powinni wiedzieć ekonomiści?

Ekonomiści to specjaliści, którzy dobrze znają złożone akty prawne, dekrety, zamówienia i zamówienia. Są po prostu zobowiązani do przestudiowania wszystkich nowych materiałów metodologicznych dotyczących audytu, księgowości, analizy działalności gospodarczej. Powinien:

  • Zrozumieć zawiłości planowanej pracy ekonomicznej.
  • Znać procedury opracowywania rocznych planów finansowych na przyszłość, różnych biznesplanów.
  • Zapoznaj się z obsługą wszystkich zapisów księgowych.
  • Znać procedurę opracowywania materiałów finansowych, kosztów pracy.
  • Zna wszystkie metody rachunkowości statystycznej i analizy ekonomicznej.
  • Wprowadzając nowe technologie i techniki, ekonomista musi określić ich efektywność ekonomiczną.
  • Opracowując umowy, poznaj zasady projektowania materiałów, metody i metody prowadzenia prac obliczeniowych.
  • Wyraźnie znać i przestrzegać czasu i procedury zgłaszania.
  • Badanie zagranicznych i krajowych doświadczeń w racjonalnej organizacji gospodarki w produkcji w warunkach rynkowych.
  • Poznać rynkowe metody sprzątania, technologie produkcji, obsługę urządzeń.
  • Studiowanie podstaw prawa pracy, zasad i przepisów dotyczących ochrony pracy.

Ekonomiści to pracownicy, którzy powinni kierować się w swoich działaniach opracowanymi opisami stanowisk. Powołuje do pracy i zwalnia ekonomistę zgodnie z rozkazem kierownika przedsiębiorstwa.

Główne obowiązki

Obowiązki ekonomistów obejmują szeroki zakres działalności, ponieważ zawód krzyżuje się z rachunkowością, zarządzaniem i działalnością finansową. Konkretne obowiązki zależą od specyfiki przedsiębiorstwa, podziału funkcji między działami i innych cech prowadzenia działalności gospodarczej. W niektórych firmach ekonomiści pracują nad biznesplanami, gdzieś pełnią funkcje księgowych, analizują wykonalność kosztów, określają poziomy wydatków. Zdarza się nawet, że ekonomiści inwestują, obliczają perspektywy biznesowe i rozwiązują strategicznie złożone zadania. Wydawałoby się, że istnieje wiele kierunków - jest to złożoność. Ale z drugiej strony wyższe wykształcenie ekonomiczne pozwala budować karierę w wielu obszarach biznesu.

Perspektywy, wynagrodzenie ekonomistów

Ekonomiści to ludzie spoglądający w przyszłość. Każdy z nich zaczyna się od zwykłego stanowiska, ale wielu z nich skutecznie awansuje po szczeblach kariery, stając się następnie kierownikami działów lub menedżerami przedsiębiorstw. Początkujący specjalista może spodziewać się od 800 do 1000 USD. Często wynagrodzenie zależy od specyfiki firmy: w branży spożywczej i budowlanej wynagrodzenia sięgają nawet 1500 USD. Dochody rosną, gdy pojawia się doświadczenie i następuje wzrost drabiny kariery. Doświadczeni ekonomiści otrzymują dochód od 1500 do 3800 USD. Chociaż wiele zależy oczywiście od specyfiki, wielkości i rentowności firmy (możliwe są znacznie skromniejsze kwoty). Jeśli masz analityczne myślenie, praca z liczbami jest twoim hobby, jesteś pracowity, skrupulatny, to specjalizacja ekonomisty na pewno ci odpowiada.