zarządzanie karierą

Zawód analityka systemów

Wideo: ZAWODY PRZYSZŁOŚCI 2024, Lipiec

Anonim

Duże firmy z kilkoma działami w swojej strukturze organizują sieci komputerowe w celu zautomatyzowanego zarządzania procesami biznesowymi. Zazwyczaj są one opracowywane przez analityka systemowego. Może symulować nowy program informacyjny lub uaktualnić istniejący. Do jego obowiązków należy zbieranie wymagań dotyczących produktów i wywiady z użytkownikami.

Specjalista przygotowuje zakres zadań, sporządza dokumenty, określa zadania. Po zakończeniu projektu analityk systemowy rozwiązuje problemy informacyjne i wyjaśnia użytkownikom zasady pracy.

Cechy osobiste

Mile widziane są takie cechy, jak umiejętność szybkiego komunikowania się, adaptacji, uchwycenia istoty sprawy i zoptymalizowania ilości pracy. Co najważniejsze, musisz być osobą cierpliwą, ponieważ rozmawiając o szczegółach z klientem, rozwiązując problemy informacyjne, komunikując się z użytkownikami, potrzebujesz dużo cierpliwości.

Edukacja

Analityk systemowy jest profesjonalistą w dziedzinie technologii informatycznych. Natychmiast po ukończeniu studiów zwykle nie jest zajmowane to stanowisko. Potrzebujesz doświadczenia i znaczne. Kariera rozpoczyna się od asystenta analityka (stażysty). Potrzebna jest również wszechstronna wiedza w sektorach humanitarnym i technicznym. Pozwalają nawiązać komunikację i rozwiązać określone problemy.

Miejsce pracy

Duże firmy, korporacje finansowe, banki, gospodarstwa paliwowe i energetyczne. To znaczy tam, gdzie są działy analizy systemu.

Analityk Systemowy: Korzyści z zawodu

  • godziwa pensja;
  • praca twórcza ujawniająca wewnętrzny potencjał;
  • opanowanie umiejętności komunikowania się;
  • przejrzysta sekwencja przepływu pracy.

Analityk systemowy: Wady zawodu

  • częste podróże służbowe;
  • nieporozumienie, nieporozumienie ze strony niekompetentnych klientów;
  • negatywne postrzeganie nowego systemu przez użytkowników;
  • wysoki rytm pracy.

Opis pracy

Unikanie nieporozumień pomaga w opisie stanowiska, które obejmuje ogólne przepisy, obowiązki, prawa.

Obowiązki obejmują:

  • badanie obiektowe i wdrażanie stosowanych systemów;
  • udział w rozmowach kwalifikacyjnych dotyczących aktualnych zasad pracy;
  • badanie i systematyzacja dokumentacji informacyjnej;
  • ustalać cele;
  • zbieranie i analiza wymagań dotyczących oprogramowania;
  • testy funkcjonalności;
  • trening użytkownika;
  • analiza ryzyka i błędów;
  • wybór platformy do realizacji projektu.

Opis stanowiska analityka zapewnia następujące prawa:

  • wystarczające informacje;
  • Przedłożenie nowych propozycji kierownictwu;
  • wymóg normalnych warunków pracy, bezpieczeństwo dokumentów;
  • podejmowanie decyzji w ramach kompetencji.

Opis stanowiska określa odpowiedzialność specjalisty:

  • za niewłaściwe wykonywanie obowiązków służbowych;
  • za przestępstwa w miejscu pracy;
  • za spowodowanie szkód materialnych w firmie.

Zasadniczo zawód analityka systemów jest dość atrakcyjny, ale wymaga pewnej wiedzy teoretycznej, którą należy zastosować w praktyce.