zarządzanie karierą

Tester oprogramowania: od czego zacząć

Spisu treści:

Wideo: JAK ZOSTAĆ TESTEREM OPROGRAMOWANIA | Od zera do testera: #1 2024, Czerwiec

Anonim

Tester oprogramowania - co to za zawód? Jaka jest jego istota? A jak istotne jest to we współczesnym świecie? Wszystkie te pytania są całkiem właściwe, ponieważ zawody informatyczne należą dziś do najlepiej płatnych na rynku pracy. Nie wspominając już o tym, że rozwój takich specjalności zapewnia osobie stabilną przyszłość.

Tester oprogramowania: co to jest

Obecnie większość urządzeń elektronicznych działa poprawnie tylko dzięki wbudowanym programom. Są one pisane przez programistów wszystkich pasków i poziomu szkolenia. I uwierzcie mi, ich liczba zapiera dech w piersiach. Tak więc każdego dnia nie powstaje tysiąc programów: zaczynając od prostych kalkulatorów, a kończąc na sztucznej inteligencji dla zaawansowanych technicznie maszyn.

I, jak w przypadku każdej produkcji, produktu nie można wypuścić na rynek bez uprzedniego sprawdzenia pod kątem wad. Tester oprogramowania (oprogramowania) to osoba, która zajmuje się testowaniem programów w terenie. Jednocześnie może być pracownikiem firmy zatrudnionym na pełny etat, więc pracuje dla siebie jako wolny strzelec.

Dlaczego potrzebujemy testerów oprogramowania?

Podczas tworzenia programów używane są różne języki programowania. Może to być C ++, JavaScript, Python i tak dalej. Po ukończeniu produktu autor najpierw go sprawdza. Ponieważ jednak jest twórcą programu, nie zawsze może obiektywnie ocenić jakość otrzymanych towarów. Nie wspominając już o tym, że po prostu może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby modulować wszystkie możliwe metody jego stosowania.

I właśnie na tym etapie do gry wchodzi tester oprogramowania. To on zajmuje się wszystkimi operacjami związanymi ze sprawdzaniem nowej aplikacji. W tym przypadku, w przeciwieństwie do programisty, tester nie ma dostępu do kodu programu. Oznacza to, że postrzega aplikację jako prostego użytkownika i tylko czasami otrzymuje specjalne uprawnienia.

Główne obowiązki testera programu

Tester oprogramowania to zawód, który wymaga solidnego podejścia do biznesu. Nie możesz tutaj pracować z połową mocy, ponieważ z pewnością wpłynie to na reputację specjalisty. Jeśli chodzi o same obowiązki, składają się one z następujących pozycji:

  1. Utwórz plan weryfikacji. Tester oprogramowania musi wcześniej przemyśleć wszystkie scenariusze użycia aplikacji i je ponownie utworzyć. Co więcej, im bardziej doświadczony specjalista, tym szybciej może określić najbardziej niebezpieczne czynniki dla działania aplikacji.
  2. Testowanie oprogramowania za pomocą specjalnych zautomatyzowanych narzędzi. Jak każdy inny mistrz, tester ma własne urządzenia do optymalizacji i przyspieszenia pracy. Są uniwersalne, a jednak wymagają wstępnego rozwoju i praktyki.
  3. Właściwy i systematyczny opis stwierdzonych problemów i niedociągnięć. Najważniejsze jest to, że samo znalezienie błędu nie wystarczy. Ponadto musisz być w stanie poprawnie sporządzić protokół roboczy, aby programista mógł zrozumieć, co spowodowało awarię i jaka część jego aplikacji jest tego winna.

Należy zauważyć, że dość często testerzy są łączeni w małe grupy. Przede wszystkim jest to konieczne, aby przyspieszyć test lub go ulepszyć. W takim przypadku praca może być równomiernie rozdzielona między wszystkich specjalistów. Na przykład niektórzy będą zajęci interfejsem aplikacji, drugi szuka błędów w obliczeniach, a trzeci modeluje najbardziej niebezpieczne scenariusze dla programu.

Szkolenie zawodowe

Każdy, kto jest „przyjazny” dla nauk ścisłych, może być testerem oprogramowania. Najlepiej jest mieć wykształcenie programisty lub przynajmniej zrozumieć podstawy pisania aplikacji. Na tej podstawie ta specjalność jest odpowiednia dla osób studiujących w specjalnościach IT. Po pierwsze, pomoże zdobyć doświadczenie i spojrzeć na dzieła innych ludzi, a po drugie, przyniesie dodatkowy dochód, który również nie jest zły.

Możesz jednak zostać testerem oprogramowania bez specjalistycznej edukacji. Mówiąc inaczej, naucz się wszystkiego sam. Na szczęście dzisiaj nie stanowi to problemu, ponieważ sieć ma wiele kursów poznawczych, które mogą wyraźnie zademonstrować wszystkie subtelności tej pracy.

Ponadto możesz spróbować szczęścia i dotrzeć do przygotowanych seminariów, które odbywają się w wielu organizacjach produkujących oprogramowanie. Na przykład GlobalLogic okresowo zapewnia szkolenia specjalnie dla testerów oprogramowania. Co więcej, po ich ukończeniu osoba może zostać jednym z jej pracowników, a następnie rozpocząć pracę w swoim zespole lub zdalnie, jako wolny strzelec.

Jakie umiejętności powinien posiadać szanujący się specjalista

Tester oprogramowania bez doświadczenia może znaleźć pracę, ale specjalista, który nie zna podstaw, nigdy nie może. Jakie są jednak podstawy zawodu? Jaki bagaż wiedzy powinien mieć każdy testujący, który szanuje siebie?

  • Po pierwsze, taki specjalista powinien znać podstawy programowania, aby móc konkurować na rynku pracy.
  • Po drugie, musisz pamiętać o zasadach budowy oprogramowania i administracji systemem operacyjnym.
  • Po trzecie, naucz się pracować z ogólnie przyjętymi bazami danych.
  • Po czwarte, aby nauczyć się specjalnego języka zapytań SQL, bez którego dziś nie można się obejść.

Ponadto tester musi biegle posługiwać się językiem angielskim, ponieważ dominuje w świecie programowania. Ponadto z czasem konieczne będzie doprowadzenie jego poziomu do ideału, a także przestudiowanie wszystkich subtelności stylu technicznego.

Praktyczne umiejętności

Niech tester oprogramowania bez doświadczenia zawodowego będzie powszechnym zjawiskiem, jednak nie jest prawdopodobne, aby taki specjalista został przyjęty do przyzwoitego projektu. Dlatego po przestudiowaniu podstaw zawodu powinieneś zacząć rozwijać umiejętności praktyczne i pozytywne opinie.

Aby to zrobić, musisz przejść do jednej z witryn, które zapewniają pracę freelancerom. Każdego dnia pojawia się kilkanaście propozycji związanych ze sprawdzaniem kondycji aplikacji. Jednocześnie istnieje wiele zamówień dla początkujących, którzy nie wymagają doświadczenia zawodowego ani specjalnych umiejętności programistycznych.

Tak więc w ciągu miesiąca lub dwóch możesz zrobić dobry postęp w swojej firmie i zyskać trochę reputacji. Jedynym minusem jest to, że takie zamówienia są często źle opłacane. Ale trzeba będzie to pogodzić, ponieważ w przyszłości takie niedostatki będą mogły przynieść znacznie bardziej opłacalne zamówienia, które z odsetkami zwrócą wydane wysiłki.

Gdzie szukać opłacalnej pracy

Powiedzmy, że jesteś już doświadczonym testerem oprogramowania: od czego zacząć szukać obiecującej pracy? Cóż, pierwszą rzeczą do zrobienia jest obejrzenie reklam na internetowych giełdach pracy i forach programistów. Od czasu do czasu pojawiają się dobre oferty, które mogą przynieść stały dochód.

Nie powinieneś jednak polegać wyłącznie na szczęściu. Jeśli masz doświadczenie i dobre CV, możesz złożyć kilka wniosków do firmy IT. Zarząd uwielbia oddanych profesjonalistów, dlatego taka inicjatywa może przynieść owoce. Zwłaszcza jeśli skupisz się na tych firmach, które produkują oprogramowanie wysokiej jakości.

Jeśli ze stałym miejscem na tym etapie nie masz szczęścia, możesz zostać freelancerem. Sprawdzony tester oprogramowania, pracujący zdalnie w domu, jest w stanie zarobić nie mniej niż zwykły kolega. Jedyną różnicą jest to, że zamiast jednego najemcy będzie miał kilku.

Plusy i minusy zawodu

Dla tych, którzy kochają nauki ścisłe i nowoczesną technologię, ten zawód będzie wydawał się bardzo ekscytujący i interesujący. W końcu każdego dnia musisz zmierzyć się z nowym produktem, który wkrótce będzie mógł radykalnie zmienić świat technologii informatycznych. Ponadto praca jest uważana za bardzo prestiżową i wyklucza wszelką aktywność fizyczną.

Wielu zachęca również fakt, że ten zawód jest równie odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Co więcej, może stać się kołem ratunkowym dla tych, którzy z powodu problemów zdrowotnych nie mogą znaleźć trudniejszej pracy.

Są jednak także wady. Główną jest duża konkurencja spowodowana brakiem wysoce płatnych zamówień. Należy również zwrócić uwagę na moment, w którym tester oprogramowania spędza dużo czasu przy komputerze. Jednak nie tylko siedzi za nim, ale całkowicie pochłonięty tym, co dzieje się na monitorze. Z tego powodu z biegiem lat mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, co jest wyjątkowo nieprzyjemne.

Wynagrodzenie

Trudno jest ustalić średnią arytmetyczną wynagrodzenia testera oprogramowania. Wynika to z faktu, że zależy to od sukcesu specjalisty. Możesz więc przyjąć jedno zamówienie na 10 tysięcy rubli i zrobić to w ciągu tygodnia, lub możesz dostać pracę za 20 tysięcy rubli i nie pobić go przez cały miesiąc.

Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że dochód początkującego testera wynosi od 10-15 tysięcy rubli miesięcznie. Doświadczony specjalista może zarobić te same pieniądze dwa razy szybciej. Pracownik etatowy prestiżowej firmy otrzymuje około 40–45 tysięcy rubli.